English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
24.08.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Konvoy
Şimdi bu başlık da ne? dediğinizi duyar gibi oluyorum, sanki bir kovboy filmi afişinden fırlamış gibi “konvoy”, ama ne yazık ki yazımızda kızılderililer yok! Otomobilleri ile tatile birlikte çıkan ve birlikte yol alan kişilerden bahsedeceğiz.
Ne yapmalı?

Tatile aynı zamanda çıkan, aynı yere giden ve üstüne üstlük birbirini tanıyan kişilerin birden fazla otomobilleri varsa sormayın hallerini, bunun ismi konvoy olmaz da ne olur?

Konvoy halinde seyreden otomobiller arasında tatlı bir rekabet olur, siz benim tatlı dediğime bakmayın, birbirini takip edebilme becerisini göstermek için arkadaki otomobil öndeki otomobili yakından takip eder, sollamalarda öndekinin arkasından ayrılmaz. Öndeki otomobil ise arkasındakinin bu becerisini ölçer gibi davranır, gereksiz hareketler ve sollamalar yapar. Zaman zaman konvoya katılan otomobiller kendi arasında da yer değiştirir, geride kalanla dalga geçilmesi bir gelenektir. Ortaya gereksiz ve stresli durumlar çıkar. Tatil ne demektir o herkese göre değişir ama en azından bu anlattıklarımız demek değildir.

Konvoy yapmamak için 2 aile bir otomobile sıkışın da demek istemiyorum, ben zamanında onu yapan 2 ailenin çocuklarından biriydim. Sevdiklerinizle arkadaşlarınızla tatile gitmek çok keyiflidir ama tek bir farkla gideceğiniz yere birbirinizi takip ederek gitmeyin, ayrı ayrı yola çıkın ve önceden kararlaştırılan mola noktalarında ya da yolculuk sonundaki tatil yöresinde buluşun, böylesi çok daha tehlikesiz ve keyifli olacaktır.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.