English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
07.09.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Mola Yerleri
Otomobil ile tatile çıkmanın vazgeçilmezi nedir? Durup mola vermek, tazelenmek ve yeniden yolculuğa devam etmek.
Ne yapmalı?

Benim tavsiyem öncelikle ağır yemeklerden kaçınmanız, aksi takdirde molanın bir yararı olmaz zararı olur. Bununla birlikte hızlı gidip çok mola verip ortalama hızınızı düşürmeyin, biz ne zaman böyle yapsak aynı kamyonları tekrar solladığımızı fark ettik, yani kamyonlarla aynı hızla gidiyorduk!

Otobüs seyahatlerinde klasik mola yerleri vardır, yolculukları 2’ye hatta 3’e bölen, açık söylemek gerekirse buralardan sıkıldık. Çok düzenli ama bir o kadar da tekdüze yerler, midemi bozma riskine rağmen değişik yerler denemeyi tercih edenlerdenim. Otomobil ile tatile çıkmanın en büyük zevki bu olsa gerek, istediğiniz yere gidebilme ve istediğiniz yerde durabilme özgürlüğü, otomobilin hayatımızda niye bu kadar çok yer kapladığını şimdi daha çok anlayabiliyorum.

Klasik mola yerleri güzel ama biraz maceraya da ihtiyaç var, zaten değişiklik istemesek tatile çıkar mıydık? En son otomobil ile yolculuğa çıktığımda yine dayanamayıp bu yerlerden birisine gittim yol arkadaşlarımla birlikte. Bir de ne göreyim her zamanki bilindik tesis büyümüş ve tıklım tıklım olmuş, birden kendimi şehirde zannettim. Tatile giderken mola verdiğim yerde kuyrukta beklemeye de pek niyetim yoktu doğrusu! Hemen orayı terk ettik ve bakir mola yerlerini keşfetmeye doğru yola çıktık.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.