English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
21.09.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Mıcır
Yol çalışmaları ile karşılaşmak bir vazgeçilmezidir otomobil ile tatil yolculuğuna çıkmanın. Peki bunlardan kendimizi ve otomobilimizi nasıl koruyabiliriz?
Ne yapmalı?

Gerçekleşen trafik kazalarında her ne kadar devletimiz kendi yaptığı araştırmalara göre büyük bir oranda sürücülerin hatalı olduğunu söylese de, çoğu kişi gibi ben de buna inanmayanlardanım.

Son günlerde yol çalışmaları sırasında yola dökülen mıcır nedeniyle otomobillerin yaptığı kazaları duyuyoruz. Öncelikle mıcıra girince panik ve sert hareketler yapmayın, örneğin sert bir şekilde fren pedalına basmayın veya direksiyonu aniden çevirmeyin. Benim önerim bu tip durumlarda mümkün olduğunca soğukkanlı olunmasıdır. Ön lastikler mıcıra girene kadar sertçe fren yapıp aracı yavaşlatmak iyi bir fikir, mıcıra girmeden hemen önce fren pedalını bırakıp aracınızı kendi haline bırakın ve mıcıra böyle girin. Mıcırda hafifçe gaza basmak fena olmaz, direksiyonu mümkün olduğunca düz tutup aracınızın düz bir çizgi izlemesine dikkat edin, bu da aracın arkasının kaymasını azaltacaktır.

Mıcırın neden olduğu kazalarda bilmem dikkat ettiniz mi yoldan çıkan çoğu aracın kasasının formu çok da bozulmamıştı, oysa yine de hayatını kaybedenler olmuştu. Bunun sebebi ise kemerlerin bağlanmamış olmasıydı, kaza sırasında yolcuların otomobil dışına çıkmaları otomobilin kasasının onları korumasını engellemişti. Bu nedenle her şeyden önce kemerlerinizi takmaya dikkat edin.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.