English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
04.05.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Böcekler
Şehir içinde otomobil kullanırken karşılaşmadığınız, tatile otomobil ile giderken ise herkesin karşılaştığı sorun böceklerdir. Otomobilinizi yüksek binalar yerine tarlalar, şehir havası yerine dağ havası arasında kullanırken sizin hayatınızı zorlaştıracak başlıca unsurdur böcekler. Şimdi bu da ne demek diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Şehirden uzak yerlerde daha çok yaşama fırsatı bulan bu sevimli hayvanların ömrü otomobilinizin ön camında, kaputunda veya ön tamponunda son bulur.

Ön camınıza çarpan ve yapışan bu böceklerin sayısı arttıkça görüş mesafeniz azalır, otomobilinizin kaportasında kendisine yer edinen böcekler ise içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle zamanla boyanıza zarar vermeye başlar.
Ne yapmalı?

Bu sevimli hayvanların ölmesini önlemek ve otomobilinizi korumak için yapılması gerekenler tabii ki mevcut. Öncelikle otomobilinizi yavaş sürmek yapılacak şeylerden bir tanesi, otomobilinizi yavaş sürerek böcekleri korumuş olmak sizi rahatlatacak, hem de tatil yapacağınız yere daha güvenli olarak ulaşmanızı sağlayacaktır. Bir başka önlem ise otomobilinizin önüne piyasada satılan ve halk arasında “sutyen” diye tabir edilen deri malzemelerden alıp takmak. Bu sayede ön tampon ve kaputun bir kısmı deri ile korunacak, derinin üzerindeki çıkıntıların oluşturduğu hava boşluğu sayesinde camınız tertemiz kalacaktır. Bu hava boşluğu sizi diğer araçlardan fırlayan küçük taşlardan da koruyabilir, tabii bir kamyon arkasında düşük hızla giderken bu hava boşluğunun oluşmayacağını unutmayın.

Tatil keyfinizi kaçırmak istemem ama bu önlemlere rağmen bütün böcekleri kurtarmak mümkün değil, mutlaka çarpan böcekler olacaktır, bu böcekleri de gideceğiniz yere vardığınızda mümkün olduğu kadar çabuk basınçlı suyla yıkatın ki otomobilinizin boyası zarar görmesin. Seyahat sırasında ise ön cama çarpan böcekler eğer görüş alanınızı kısıtlıyorsa silecekler ile bunları temizlemeye çalışmayın sonuç vermeyecektir, yapılacak en iyi şey mola verip camınızı ıslak bir bezle temizlemeniz olacaktır, otomobilinizin kaporta bölümlerine yapışan böcekleri ise mutlaka basınçlı suyla temizletin, elle temizlemeniz hem zor olacak hem de boyanın zarar görmesine sebep olacaktır.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.