English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
01.06.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Gece Yolculuğu
Yazları sıcak havadan dolayı otomobil ile yolculuk yapmak çok zordur, bu durumu ortadan kaldırmak için tabii ki çözümler mevcut. Klimalı bir otomobil ile yolculuğa çıkmak, yazları tatile çıkmamak gibi. Ama aslında bu ikisi de tam bir çözüm değil, otomobilinizde klima olsa bile mola verdiğinizde otomobilden çıkmayacak mısınız? Tatile çıkmamak ise aklınızdan bile geçmesin bu çok kötü bir çözüm. Peki sıcaktan kurtulmak için gece yolculuğu’na ne dersiniz?

Gece yolculuğu yaparak gündüz sıcağından ve trafik yoğunluğundan kurtulmuş olursunuz, ama sizi daha farklı tehlikeler beklemektedir.
Ne yapmalı?

Gece her şeyden önce insan metabolizmasına göre dinlenme ve uyku vakti olduğu için gündüz iken uykunuzu ne kadar almış da olsanız yolculuk sırasında uykunuzun gelmesi ve konsantrasyonun bozulması gibi problemler olacaktır ve ayrıca otomobilinizin içindeki herkes size inat uyumaya yönelik bir çaba içinde olacaktır. Bu sorunu aşmak için mümkünse uyumayacak ve sizinle sohbet edebilecek bir kişiyi ön koltuğa oturtun, tek başına yolculuğa çıktıysanız hareketli müzikler dinleyin.

Türkiye’deki karayolları özellikle şehirlerarasında iyi aydınlatılmadığı için yoldaki çukurları, virajları ve diğer tehlikeleri görmek çok daha zor olacaktır. Bu tip şeylere karşı devamlı tetikte olun. Karşıdan gelen araç farlarının gözünüzü kamaştırdığı durumlarda yoldaki çizgileri ve yolun kenarındaki kedi gözlerini kendinize referans alın.

Kimse’nin aklına gelmeyen başka bir zorluk ise otomobil arıza yaptığında açık tamirci bulmanın zorluğudur, her şeye rağmen tecrübeli bir sürücü iseniz geceleri yolculuk yapmaya değer.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.