English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
15.06.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Güzergah Seçimi
Tatile çıkmaya karar verdiniz, gideceğiniz yer belli, hava güzel, otomobiliniz hazır, sizce her şey tamam mı? Hayır! Demek ki otomobille tatile çıkma konusunda daha alacağınız çok yol var. Çoğu zaman gideceğiniz yere birden fazla güzergahı kullanarak gidebilirsiniz, hemen güncel bir harita bulun ve kararınızı verin.
Hangisini seçmeli?

Diyelim ki gideceğiniz yere birden fazla güzergahtan gidebileceğinizi haritadan belirlediniz, bu güzergahlardan hangisini seçmeli? Aslında bu seçim, sizin nasıl bir kişi olduğunuz hakkında ufak ipuçları da verecektir.

Şimdi güzergah seçimindeki bakış açılarına gelelim. Eğer hesap kitap adamı iseniz en kısa olan yolu tercih edecek, yakıt tüketiminizi minimumda tutmaya çalışacaksınız. Maceradan hoşlananlara laf anlatmak ne mümkün, muhtemelen daha önce geçmediği yolları tercih etmeye çalışacak ve bol bol mola verecektir. Otomobilini sevenler, yol çalışması olmayan ve düzgün yolları tercih edecek ve kendinden çok otomobilini düşünecektir. Tutucu olanlar ise hep gittiği yolu tercih edecektir, bu kişilere bir çift lafım olacak; bari mola verdiğiniz yerleri değiştirin!

Otomobilim ile ilk tatile çıktığımda yolları bilmeme rağmen paniğe kapılmamış, plansız programsız otomobilime atlayıp Bodrum yollarına kendimi vurmuştum, sonra Yalova feribotunda haritayı açmış ve güzergahı belirlemiştim. Yine de siz siz olun benim yaptığımı yapmayın, nereden gideceğinize yola çıkmadan önce karar verin, hatta yol çalışmalarının nerelerde olduğunu bilmek işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.