English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
29.06.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Otomobil Yaz Bakımı
Haziran ayı ile birlikte Yaz’a adım attık. Sıkı bir çalışma temposunda Kış aylarını geçirenlerin aklında tatil planları geziniyor, tatlı hayallere dalınıyor. Kimileri tatile çıktı, kimileri ise çıkmak üzere.

Kış mevsimindeki zorlu hava koşullarında hiç düşünmeden zorladığınız otomobilinizin de artık bir tatil yapma zamanı geldi, ama bu tatil servislerde geçecek!
Neler kontrol edilmeli?

Öncelikle otomobilde hayati önem taşıyan fren sistemi kontrol edilmeli. Fren hidroliğinin seviyesi ve özellikle hidroliğin özelliğini kaybedip kaybetmediği, fren diskleri ve balatalarının durumu kontrol edilmeli.

Yazın sıcak hava koşullarında zorlanacak soğutma sistemi de iyi kontrol edilmeli. Sistemdeki soğutma suyunun kaçak kontrolü, antifiriz + su karışımının belirtilen değerlerde olup olmadığı, radyatör fanının devreye hangi sıcaklıkta girdiği kontrol edilmeli, su hortumlarından iyi durumda olmayanları değiştirilmeli, vaktiniz ve bütçeniz varsa termostat değişimini de tavsiye ederim.

Rot-balans da en önemli kontrollerden, lastiklerin genel durumunun kontrolü yanında otomobilinizin rot-balans ayarlarını da yaptırmalısınız.

Bütün bu saydıklarımız en önemli kontroller, ama en önemlisi otomobilinizin yaz bakımını tatile çıkma tarihinden en az 2 hafta önce yaptırmanız, çünkü bakım sırasında farkına varılacak ekstra bir arızanın giderilmesi vakit alabilir.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.