English Version
Anasayfa
Kariyer
Yazılar
Fotoğraflar
Videolar
Web
Download
İletişim
Yazılarım
Yazılarım
10.08.2005 - Cumhuriyet Gazetesi - Dört Mevsim Gezi Dergisi / Tatil ve Otomobil
Güvenli Sürüş
Her ne kadar tatile çıkmış olsanız da otomobil kullanmak ciddi bir iştir, hata kabul etmez. Bana bir şey olmaz diyenleri çok duydum, aslında her şey çok basit ama insanlar ancak kötü bir olay başlarına gelince işin ciddiyetinin farkına varabiliyorlar. Keyfinizi kaçırmak istemiyorum ama bu konuda yazmadan da duramıyorum ne yapayım.
Nelere dikkat etmeli?

Tatil yolculuğunda hava sıcak olduğu için konsantrasyon sürekliliğini sağlamanın en önemli konu olduğunu düşünüyorum, ilk önce bunu halledin. Sonra ise sürüş pozisyonuna dikkat etmelisiniz. Koltukta dik durmalısınız, kolunuzu direksiyonun üstüne doğru gergin bir şekilde uzattığınızda direksiyon simidi bileğinizin altına değmeli, bu ayar çoğu kişiye çok yakın gibi gelebilir ama kritik bir durumda direksiyona hakim olmanızı kolaylaştırır. Otomobilinizin bakımları yapılmış olmalı, herhalde bunu söylemeye gerek yok!

Otomobil içindeki eşyalar kaza sırasında büyük bir hızla hareket eder, sert bir frende ufak eşyalar pedalların altına girebilir. Bunlardan daha önce bahsetmiştik.

Kendinizi güvene almanız kadar trafikte diğer araçların ve insanların da güvenliğine saygı göstermeniz gerekir. Port bagajınızdan düşen bir eşya sizin için tehlikeli olmayabilir ama çevrenizdeki araçlar için çok tehlikelidir.

Sağ ve sol aynalar mümkün olduğunca otomobilinizin kasasından daha çok yolu göstermeli, özellikle herkesin bildiği orta ayna ile sağ ayna arasında kalan kör noktaya dikkat edin.

İyi yolculuklar.
İlhan Mutluay
ilhanmutluay@hotmail.com
www.ilhanmutluay.com
© 2005 Her Hakkı Saklıdır.